Tro och Liv

Under 2020 läste vi Apostlagärnignarna tillsammans.

I Apostlagärningarna möter vi en kyrka som korsar gränser. Nationella, kulturella, andliga, sociala och inte minst personliga gränser. 

I Apostlagärningarna 1:8 får lärjungarna uppdraget att vittna om Jesus till jordens yttersta gräns. Det uppdraget kommer med ett löfte.

”Ni ska få kraft när den Helige Ande kommer över er” står det i början av samma vers. Vi hoppas att din läsning av Apostlagärningarna ska få bli ett sätt att möta den Helige. Att det får ge dig kraft, inspiration och mod att våga utmana de gränser du möter.

Vi inleder med att fika tillsammans, vilket följs av ett föredrag som bearbetar två kapitel per gång. Efter detta samlas vi i mindre grupper för gruppsamtal. Vi har hjälp av boken ”till jordens yttersta gräns och den finns att köpa i kyrkan för 20 kr. Den går även att ladda ner via appen: Bibelstund.

Välkommen en eller alla gånger!

Hösten -21 start 30 september kl 18:00 och därefter varannan tisdag.

Detta är en del av hela Equmeniakyrkans temaår – ”Till jordens yttersta gräns.” Då vi läser Apostlagärningarna gör vi det tillsammans med kyrkor runt om i hela vårt land.

Samlingarna sker i samarbete med studieförbundet Bilda.