Jubileumskonsert med Borås Brass Band lördag 11 maj kl 18:00

Varje måndag kväll samlas orkestern med bl.a kornetter, horn, tromboner och bastubor i Immanuelskyrkan för övning. Dirigenten, Magnus Hylander har haft denna syssla i 25 år och i maj blir det en jubileumskonsert med honom och ´”brasset”.  Eftersom Magnus är mycket produktiv som kompositör får vi denna kväll höra musik skriven av honom själv. Det blir även urpremiär på ett av verken. Förutom orkestermusik blir det också solostycken för olika instrument med ackompanjemang av ”brasset”. Det blir en pianokonsert där Goda Varnaité från Litauen är solist. Vidare ett stycke för eufonium där David Lyckelid är solist, samt en concertino för bastuba, med solisten Nils-Olof Bergström från Halmstad.  Välkommen till konserten den 11 maj kl.18 i Immanuelskyrkan. Entre 100:-.